Шотландия изумена в Рим, когато Италия си осигури рядък скалп на Шестте нации
Breaking News | 2024-03-09 | 19:42:50

Кампанията на Шотландия за Шестте нации на Гинес се провали по катастрофален начин в Рим, след като те се разбиха до първа загуба срещу Италия от 2015 г. насам.

Отборът на Грегър Таунсенд изглеждаха готови да затегнат хватката си на второто място – и да се запазят на курса за първо класиране в челните две през този век – когато имаха преднина от 14-3 и 22-10 през първото полувреме след опити на реквизитите Зандер Фагерсън и Пиер Шоман страна на резултат от Кайл Стейн.

Въпреки това, шотландците напълно изгубиха пътя си след почивката, тъй като паднаха до загуба с 31-29 срещу италианска страна, която – въпреки няколко окуражаващи изяви, които помогнаха за извличането на капацитет публика на Стадио Олимпико – не беше печелил мач на Шестте нации от победата в Уелс преди две години.

Това укорително поражение във Вечния град е със сигурност ще вдигне топлината на старши треньора Таунсенд пет месеца след отпадането от Световната купа в груповата фаза.

Италия получи шанса да накара таблото да тиктака само секунди след началото на мача, когато Шотландия беше наказана на техните собствени 22 веднага от началния удар. Паоло Гарбиси видя как топката падна от тениската, докато часовникът течеше, но флай халфът запази самообладание, за да я върне и изпрати удара си между гредите.

Шотландия обаче скоро се закрепи и те излязоха напред в шестата минута, когато Фагерсон си проправи път отблизо след продължителен период на натиск в италианския 22. Фин Ръсел реализира. те преместиха топката отдясно и Блеър Кингхорн подаде на Стейн, който си проби път покрай двама италианци, за да пресече линията. Ръсел отново преобразува.

Адзурите предизвикаха бърз отговор, след като халфът на схватката Мартин Пейдж-Рело нанесе хитър удар отгоре, а центърът Хуан Игнасио Брекс радостно изтича точно отляво на гредите в 15-ата минута. Гарбиси реализира.

Малко след като Ръсел удари дузпа от близка дистанция, Шотландия вкара третия си опит в мача в 28-ата минута, когато Шойман довърши нещата, след като беше нахранен от Джордж Търнър при удар. Реализацията на Ръсел се отклони значително.

Италия завърши силно първото полувреме и намали пасива си в интервала до 22-16 с няколко дузпи, изпълнени от Гарбизи и след това Пейдж-Рело, който беше точен от близо до полувремето линия.

Шотландия си помисли, че е увеличила предимството си две минути във втория период, когато половината схватка Джордж Хорн – при първия си старт от Световното първенство през 2019 г. – се отказа след отлична игра на Хю Джоунс за го освободи, но впоследствие това беше отменено, след като Шоуман беше отсъден за нарушение при натрупването.

Ненужната недискретност на опората беше да се оказват изключително важни. Само две минути по-късно Италия затвори на една точка, когато дебютантът Луис Лина – син на бившия австралийски национал Майкъл – се натъкна на удара на Гарбиси и се стрелна над линията. Гарбизи – с шанса да изпревари отбора си в предни позиции – видя опита си да преобразува, върнат от гредата.

Шотландците се озоваха в беда в 57-ата минута, когато италианците излязоха в преднина като резервна схватка- половината Стивън Варни намери празнина между Анди Кристи и Джак Демпси, за да си проправи път. Този път Гарбиси беше точен.

След това Гарбиси вкара огромна дузпа от дистанция, за да изведе домакините с девет точки напред след седем минути игра, поставяйки шотландците в състояние на отчаяние.

Заместващ лок Сам Скинър – отказа опит за победа срещу Франция месец по-рано – натисна две минути до края и Ръсел реализира, за да върне шотландците в рамките на две точки и да създаде напрегнат финал.

Отборът на Таунсенд обаче не успя да намери друг резултат и – докато адзурите празнуваха рядка и заслужена победа – играчите на Шотландия паднаха на колене в крайно отчаяние, тъй като кампания, която обещаваше толкова много, беше превърната в руини в Рим.